ADIGEY HEYETİ SELÇUKLU’DA İDİ…

Konya Belediyesi’nin davetiyle Şeb-i Aruz törenlerine katılmak üzere Konya’ya gelen Adıgey Cumhuriyeti temsilcileri ve beraberindeki heyet, Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’yı ziyaret etti.

Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun koordinasyonunda gerçekleşen ziyarete Adıgey Parlamento Başkanı Azamat Gerimov, Adigey Adige Xase Başkanı Ramazan Tlemeshok, Adigey Özerk Cumhuriyeti Müftüsü Askarbiy Kardanov, Müftü Yardımcısı Mukhamed Khasani, Çerkez Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nusret Baş, Çerkez Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Yılmaz Dönmez, AK Parti Bursa Eski Milletvekili Şerif Birinç ve beraberindeki heyet katıldı.

Adigey Özerk Cumhuriyeti temsilcileri Şeb-i Aruz törenlerine katıldıktan Selçuklu Belediyesini ziyaret ettiler. Misafirlerin Konya’da görmekten ve Selçuklu’da ağırlıyor olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Anadolu, gövdesi burada bulunan fakat kolları Avrupa’ya ve Afrika’ya kadar dayanan çok büyük köklü bir devlettir. Sadece bulunduğumuz coğrafyada değil, Avrupa’da, Asya’da, Afrika’da ve Orta Doğu’da pek çok sorumluluğumuzun olduğunu biliyoruz. Hem din kardeşi olduğumuz, hem de akraba olduğumuz topluluklarda her yönden ilişkilerimizi geliştirmek ve doğru bir şekilde sürdürmek içinde doğru bir çaba sarf ediyoruz. Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da pek çok kardeş belediyelerimiz bulunmaktadır. Kardeş belediyelerimizle belli peryotlarda işbirliği çerçevesinde ilişkilerimizi canlı tutmak ve daha da geliştirmek istiyoruz. Rusya Federasyonu içinde Adigey Cumhuriyeti öncülüğünde Maykop Belediyesi ile kardeşlik kurmayı bizler de temenni ediyoruz. Hem toplumlar olarak ilişkilerimizi geliştirmek, hem de belediye olarak bilgi ve tecrübe paylaşımı yaparak belli konularda işbirliği yapmayı arzu ediyoruz. Adigey Cumhuriyeti’nden gelen temsilcilerimizi her zaman aramızda görmek ve tekrar misafir etmek isteriz. Bizlerde ilk fırsatta kardeşlik ilişkilerini geliştirmek adına ziyarette bulunacağız” dedi.

Konya’yı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Adıgey Parlamento Başkanı Azamat Gerimov, Konya’nın manevi huzurundan etkilendiklerini, Şeb-i Arus etkinliklerinin de yaşadıkları manevi duyguları perçinlediğini dile getirdi. Selçuklu Belediyesi ve Maykop Belediyesi arasında kültürel, siyasi, sosyal, dini olarak her anlamda iş birliğinin geliştirilmesi anlamında çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Adıgey Cumhuriyeti temsilcilerini ve beraberindeki heyeti, Konya Tropikal Kelebek Müzesine davet eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, günün hatırası olarak ziyaretçilere çini işlemeli tabak ve kelebek tablosu hediye etti. Ziyaret, Adıgey Parlamento Başkanı Azamat Gerimov’un, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya Adıgey Cumhuriyetine ait geleneksel giysi hediye etmesiyle sona erdi.

308 total views, 1 views today

Yorum Yap