RUS “HAKİKAT İÇİN” PARTİSİNİN ABHAZYA’NIN RUSYA’YA KATILMASI ÖNERİSİNE ABHAZYA PARLAMENTOSUNDAN RET!

Exo Kavkaz’ın haberine göre, Rusya’da faal “Hakikat İçin”(Za Pravdu) partisinin Abhazya’nın Rusya’ya katılma önerisini Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu  ret etti.

                                               ZAKHAR PRİLEPİN

Kuruluşu 2020 yılında tescil edilen ve yazar Zakhar Prilepin tarafından yönetilen “Hakikat İçin” partisi, Donbas, Transtinyester, Donetsk, Abhazya ve Güney Osetya’nın, Rusya’ya ilhakı için referandum yapılmasını öneren  bir seçim programı sundu.

Bunun üzerine Abhaz parlamentosundan yapılan açıklamada, “Bu tür girişimler Abhazya halkı tarafından son derece olumsuz algılanıyor ve ülkelerimiz arasındaki iyi komşuluk ve dostane ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunmuyor” denildi.

Abhaz parlamenterlerin açıklamasında, “Abhazya Cumhuriyeti’nin devlet yapısının şekli ve egemenliği, temel belge olan Abhazya Cumhuriyeti Anayasası tarafından belirlenir” denildi.

Zakhar Prilepin, Rusya’da ultra milliyetçi pozisyonuyla tanınıyor.  Ukrayna’nın doğusunda silahlı çatışmaların patlak vermesinden sonra Rus yanlısı ayrılıkçıları aktif olarak destekleyen ve ayrılıkçı birimlerden birinin komutan yardımcısı olarak çalışan aktivistin o zamanlar mensubu olduğu Ulusal Bolşevik Partisi’nde faaliyetleri yasaklanmıştı.

Bunun üzerine Prilepin 29 Ekim 2019’da bir grup arkadaşıyla “Hakikat İçin” partisini kurdu. Parti 2020 Mayıs ayında yetkili makamlarca onaylanarak resmiyet kazandı.

 343 total views,  4 views today

1 Comment

  1. Gönül Yüksel dedi ki:

    Abhazya bağımsız bir devlettir ve hep öyle kalacaktır

Yorum Yap