ÇEÇEN KHANGOSHVİLİ CİNAYETİ İKİ AVRUPA KENTİNDE PROTESTO EDİLDİ

Çeçen bağımsızlık savaşçısı  Zelimkhan Khangoshvili’nin Berlin’de öldürülmesi ile ilgili olarak iki Avrupa kentinde protesto gösterileri düzenlendi.

Gürcistan’da Kistin denilen Çeçen kolonisinin bir üyesi olan 40 yaşındaki Khangoshvili, 23 Ağustos’ta Berlin’de camiye giderken Kleiner Tiergarten parkında vurularak öldürülmüştü. Aile üyeleri, cinayetin Rus istihbarat teşkilatlarınca işlenmiş olabileceğini iddia ediyorlar.

Rus yetkililer tarafından terör suçlamasıyla aranan Khangoshvili, daha önce de suikast girişimlerine uğramış fakat sağ kurtulmuştu.

Son iki yıldır sığınma talebinde bulunduğu Almanya’da yaşayan  Khangoshvili’nin başvurusu göç servisi tarafından reddedilmiş, karara yaptığı itirazın sonuçlanmasını bekliyordu.

İsveç merkezli Çeçen yardım ve insan hakları grubu VAYFOND, 27 Ağustos’ta, cinayete yönelik objektif ve hızlı bir soruşturma yapılması için Avrupa’da yaşayan Çeçenler ve destekçilerine çağrıda bulunarak  düzenleyecekleri protesto gösterilerine katılmalarını istemişti.

VAYFOND, 31 Ağustos ve 4 Eylül tarihlerinde, Almanya’daki Rus Büyükelçiliği önünde  ve Hollanda’daki Alman Büyükelçiliği önünde bir protesto olmak üzere Berlin ve Stockholm’de iki protesto gösterisi düzenledi.

VAYFOND Genel Müdürü Amina Sadulayeva yaptığı açıklamada, 4 Eylül’de Berlin’de gösteriye yaklaşık 200 kişinin katıldığını; İsveç’teki Alman Büyükelçiliği önündeki protestoda da 50 kişinin yer aldığını belirtti.

Protestocular, mültecilerin haklarının korunmasını isteyen posterler taşıdılar.

ZURAB KHANGOSHVİLİZelimkhan’ın erkek kardeşi Zurab Khangoshvili de protesto gösterisindeydi.  Zurab, iki oğlunun ve kayınbiraderinin İsveç’ten sığınma talebinin reddedildiğini belirterek, “Oğullarım gözaltına alındı ve yetkililer onları sınır dışı etmeye hazırlanıyor. Göç Servisi’nin bizim içinde bulunduğumuz tehlikeyi neden göz önünde bulundurmadığını anlamıyorum” dedi. Zurab Khangoshvili yetkililerin, tehlikede olup olmadığını veya kardeşinin cinayetinin ardından korunmaya ihtiyacı olup olmadığını da sormadığını söyledi.

VAYFOND, Almanya’daki temsilcilerinden Muhammed Abdurakhmanov’un sığınma talebinin de 4 Eylül’de reddedildiğini açıkladı. Almanya Yüksek İdare Mahkemesi, Abdurakhmanov’un Rusya’da güvenle yaşayabileceğine karar verdi ve ülkeyi 30 gün içinde terk etmesini istedi.

Bilindiği gibi Çeçenistan Parlamento Başkanı Magomed Daudov, Abdurakhmanov’un erkek kardeşi, popüler Çeçen blog yazarı Tumso Abdurakhmanov’un bir “satılmış” olduğunu ilan etmişti.

 512 total views,  1 views today

Yorum Yap