ÇERKES STK’LARI YÖNETİCİLERİ, KAHVALTIDA BİNALİ YILDIRIM’A MİSAFİRİ OLDU

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Kafkas STK’ları yöneticileriyle bir araya geldi.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ev sahipliğini Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın yaptığı kahvaltı programında kendisine Samsun milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı, Manisa milletvekili Murat Baybatur, Ak Parti Avcılar İlçe Teşkilatı Başkanı Yaşar Karaarslan eşlik ettiler.

Çerkes Dernekleri Federasyonu adına Genel Başkan Nusret Baş ve Yönetim Kurulu üyesi Memet Yıldız’ın hazır bulunduğu toplantıya İstanbul’da faaliyet gösteren Kuzey Kafkasya orjinli STK başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Binali Yıldırım kısa bir selamlama konuşması yaptıktan sonra öncelikle STK mensuplarını dinlemek istediğini belirterek sözü katılımcılara bıraktı.

Söz alan katılımcılar İstanbul’un problemlerine yönelik eleştiri ve taleplerini iletmelerinin yanı sıra daha ziyade Çerkes kimliğinin yüz yüze oldu problemler ve çözüm için kamuoyu desteğinin gerekliliği üzerinde durdular. Binali Yıldırım’dan, devlet üst yönetiminde yerine getirdiği görevler ve ilişkileri bağlamında dil ve kimliklerinin korunmasına yönelik çalışmalar için destek isteyen katılımcılar, TRT bünyesinde acilen bir Çerkesce tv kanalının açılmasını, İSMEK ve Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan kurslarda yaşanan hoca sorunlarının giderilmesini, şehirde Çerkes nüfus yoğun bölgelere Çerkes Kültür Merkezlerinin kurulmasını, İstanbul’da büyük bir Çerkes Müzesi’nin oluşturulmasını, okullardaki seçmeli dil derslerinin fonksiyonel hale getirilmesini, Kafkasyalı son dönem mültecilerin ikamet sorunlarının çözümlenmesini, Göç İdareleri’ndeki kötü muamelenin sona erdirilmesini,… isteyerek, önemli gördükleri diğer taleplerini de Binali Yıldırım’a ilettiler.

Taleplerin dillendirilmesinden sonra bir değerlendirme konuşması yapan Binali Yıldırım, dile getirilen talepler arasında olmayacak bir şey görmediğini, hepsinin yerine getirilebilir masum talepler olduğunu söyleyerek elinden gelen desteği vereceğini belirtti.

Binali Yıldırım’ın başka bir programa yetişmek üzere salondan ayrılmasından sonra misafirler ve milletvekilleri bir süre daha sohbet toplantısını sürdürdüler. STK temsilcilerinin milletvekillerine beklentilerini aktarmasından sonra toplantı sona erdi.

 

527 total views, 1 views today

Yorum Yap