XABZE XASE BAŞKANI MARTİN KOÇESOKO GÖZALTINA ALINDI.

Nalçik merkezli faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Xabze Xase Başkanı Martin Koçesoko uyuşturucu bulundurmaktan gözaltına alındı.

Dün Nalçik yakınlarında aracı durdurulan ve arama yapılan Çerkes aktivistin arabasında uyuşturucu bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.  KavkazRealii’nin verdiği habere göre, sosyal faaliyetleriyle dikkat çeken Çerkes genci Martin Koçesoko, kamu görevlileri tarafından aracına uyuşturucu atılmak suretiyle enterne edilmek isteniyor.

Khabze’nin kurucularından Azamat Şormanov, “Akrabalarını ziyaret ettikten sonra evine dönmekte olan Koçesoko gözaltına alındı. Arabasını durduran polis yaptığı aramada bir paket buldu, paketin içinde bir ilaç vardı” dedi. Şarmanov, Koçesoko ile 10 yıldır tanıştığını, uyuşturucu kullandığı ya da dağıttığını düşündürecek hiç bir olaya şahit olmadığını söyledi.

Koçesoko, Mayıs ayının sonunda Nalçik’te federalizm hakkında yapılan yuvarlak masa tartışmasına katılmasıyla ilgili olarak yetkililerden gelen baskı girişimlerini daha önce belirtmişti. Xabze web sitesinde, “Bölge yönetiminden bir adam aileme geldi ve yukarıdan gönderildiğini, faaliyetlerimi yavaşlatmam gerektiğini söyledi” diyen Koçesoko şöyle devam etmişti: “Bu kişiyi şahsen tanıyorum. Onunla tanışırdık. Bu yolu seçmesi benim için sürpriz oldu. Bu nedenle, vurgulamak istiyorum: Anayasaya bağlı hareket ediyorum ve hukukun üstünlüğüne saygı duyuyorum. Kimseden gizlenmiyorum, her zaman göz önündeyim.” 

Bu arada bugün bir araya gelerek ortaklaşa bir mektup kaleme almak suretiyle  Koçoseko’ya kurulan tezgaha tavır alan Adigey Adige Xase Başkanı  Zaurbiy Cunduşko, Çerkes halk figürü Yuri Yakhutl  ve Adıgey Cumhuriyeti Halk Hareketi “Çerkes İlerlemesi”nin yöneticisi Arslan Agirov, “Martin Koçesoko’nun yıllardır en parlak halk figürlerinden biri olduğunu ve şimdiye kadar kimse tarafından kendisinde böyle bir suç emaresi gözlenmediğini ” belirttiler.

“Günümüzde halkı birisinden soğutmak için benzer yöntemlerin uygulandığı bilinmektedir. Hükümet temsilcilerinin, Mayıs ayı sonlarında Koçesoko’nun evini ziyaret ettikten sonra yakın zamanda bu tür provokasyonların olasılığı artmıştı” denilen mektupta, Martin Koçesoko’nun derhal serbest bırakılması istendi.

Mektubun yazarları ayrıca Çerkes toplumunun Martin Koçesoko’ya sahip çıkmasını, savunması için toplanarak bu konuyu konuşmalarını istedi.

Bu arada Martin Koçesoko’ya ek olarak bugün diğer bazı Xabze aktivistleri de gözaltına alınarak sorguya çekildi. Xabze Xase üyeleri Murat Şurdumov ve Aslangeri Dimov sorgularından sonra serbest bırakıldılar. Daha sonra serbest bırakılan aktivistlere yabancı ajanlarla ilişkileri olup olmadıkları, Rusya Federasyonu Halkları Demokratik Kongresi’nin maksadının ne olduğunu sordular.

Bilahare Xabze Xase ofisinde arama yapılarak tüm ekipman ve elektronik materyallere el konuldu.

Bilindiği gibi Martin Koçesoko Mayıs ayı sonlarında federalizm meselelerine  odaklanan  “Rusya Federasyonu Halkları Demokratik Kongresi” konferansına katılmıştı. “Rusya Federasyonu Halkları Demokratik Kongresi” Mayıs 2018’de anadilleri korumak maksadıyla kurulmuştu.

871 total views, 1 views today

Yorum Yap