EFSANE LİDER HACI MURAD’IN İKİ AYRI ÜLKEDE OLAN BAŞ ve GÖVDESİ BİRLEŞTİRİLİYOR

Dağıstanlı efsane lider Hacı Murad’ın Azerbaycan’da bulunan gövdesi ile Rusya’da bulunan başının aynı mezara koyulması hususunda resmi mutabakat sağlandı.

Rusya’nın Hacı Murad’ın müzede bulunan başının defnine izin vermesinden sonra; gövdesinin gömülü olduğu Azerbaycan da, Hacı Murad’ın birbirinden ayrılmış olan baş ve gövdesinin bir araya getirilmesi için yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Şu anda St. Petersburg’da bulunan Kuzey Kafkasyalı askeri lider Hacı Murad’ın kafatasının memleketi olan Dağıstan’da gömülmesine Rusya Devlet Duma’sından geçtiğimiz günlerde izin çıkmıştı.

Hacı Murad’ın  azalarının ne zaman ve nasıl bir araya getirileceği henüz netleşmiş değil. Mezarın yerinin “daha sonra cumhuriyetteki mevcut iç siyasi durum göz önüne alınarak” oluşturulacağı bildiriliyor.

Bu arada Bakü yönetimi de resmi açıklama yaparak gereken yardımı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Hacı-Murad Avarsky (1818-1852), Kafkasyalıların Rus İmparatorluğu’na karşı mücadelesine katılan askeri liderlerden ve ulusal bir kahramandı. Lev Tolstoy tarafından yazılan ismini taşıyan romanla ünü dünyaya yayıldı.

1852’de Azerbaycan’ın kuzeyinde, Gakh bölgesinde öldürüldükten sonra zafer nişanesi olarak Rusya’ya getirilen başı St. Petersburg Antropoloji ve Etnografya Müzesi’nde tutuluyor.

Hacı Murad’ın vücudunun bütünleştirilmesi çalışmaları ile birlikte farklı fikirler de ortaya çıktı.

“Lev Tolstoy ve Dağıstan Mirası” Kamu Komitesi, Hacı-Murad’ın cesedinin Dağıstan’da, kendi köyü olan Hunzah’ta gömülmesini isterken; Hacı-Murad’ın torunlarının kafatasını Azerbaycan’a götürmek ve vücudunun dinlendiği mezara koymak istedikleri belirtiliyor.

1,019 total views, 1 views today

1 Comment

  1. Kenan dedi ki:

    Yaptığınız çalişmalar İçin bu halk size minnettardır duyarlığınız İçin tşk ederim. Dünya da en temiz en vicdanlı halk olarak gurur duyuyorum neslimizle Allah’ımıza şükür olsunlar böyle bir neslin neferi olduğumuza Şükürler olsun. Hacı Muratın hayat öyküsünün tanıtılması gerekir ve her çekesin bunu ve çerkes ırkının örf adet gelenek görenekleri ile yaşaması ve kardeşliğimizi kenetlenmemiz dileğiyle

Yorum Yap