RUSYA’DA ANADİLLERİN KORUNMASI VE ÖĞRENİMİ VAKFI KURULDU

Rusya’da anadillerin öğreniminin yasayla seçmeli hale getirilmesi tartışmaları sırasında gündeme getirilen “Ana Dillerin Korunması ve Öğrenimi Vakfı” resmi olarak kuruldu. İlgili emir, 25 Ocak’ta Federal Uluslar İşleri Ajansı Başkanı Igor Barinov ve Eğitim Bakanı Olga Vasilyeva tarafından imzalandı.

Uluslararası Yerli Dil Yılı’nın resmi açılışı 28 Ocak’ta Paris’teki UNESCO Genel Merkezi’nde yapıldı. Federal Uluslar İşleri Ajansı Başkanı Igor Barinov Paris’te UNESCO’da düzenlediği basın toplantısında, Yerli Diller Yılı’nda “Ana Dillerin Korunması ve Öğrenimi Vakfı”nın kurulduğunu, Vakfın ilk iş olarak Kuzey Sibirya ve Uzak Doğu’nun yerli halkları için ders kitaplarının ve programların hazırlanmasına önem vereceğini açıkladı.

Barinov ayrıca Rusya Federasyonu’nda Uluslararası Diller Yılı web sayfasının geliştirilmekte olduğunu ve bunun da bilim insanları, öğretmenler ve anadili için yararlı olacağını belirterek, “Ayrıca, yerli dillerin korunmasına ve canlanmasına katkı için ve yerli diller yılının medyada yer alması için özel ödüller belirledik. Yerli diller yılı planında 700’den fazla etkinlik yer alıyor” dedi.

Anadilleri Destekleme Vakfı’nın, Ağustos 2018’de kabul edilen ve yürürlüğe giren anadilini seçmeli hale getiren yasa tasarısı tartışması sırasında kurulmasına karar verilmişti. Kanun, okul çocuklarının hangi anadili okuyacağını seçme hakkına ebeveynlerine veriyor.Vladimir Putin, vakfın kurulması konusundaki kararnameyi 26 Ekim 2018’de imzalamış, Vakfın kurucularının Rusya Federasyonu Eğitim Bakanlığı ve Federal Uluslar İşleri Ajansı’nın olacağı kararnamede belirtilmişti. Vakfın kaynağı, bütçe tahsisleri, gönüllü katkılar ve bağışlardan oluşacak. Vakfın merkezi Moskova’da olacak.

292 total views, 1 views today

Yorum Yap