İnsanlar Kafkas Ülkelerinden Neden Kaçıyor?

Kafkasya bölgesi ülkeleri, nüfus akışında dünya liderleri arasında. BM’ye göre, dünyadaki göçün ana nedeni yoksulluk. Ancak, Kafkasya’nın kendine has özellikleri var.“Kafkas Uzel”, Kafkasya sakinlerinin neden ülkelerini terk ettiklerini araştırdı.

***

2016 yılı verilerine göre, Ermenistan nüfusunun % 26,3’ü, Gürcistan nüfusunun % 16,6’sı ve Azerbaycan’ın % 13,7’si göçmen konumunda. Rusya’ya gelince, Transkafkasya ile karşılaştırıldığında, buradaki göçmen miktarı genel nüfusta oransal olarak daha küçük bir ölçeğe denk geliyor. Rusların sadece % 7.6’sı ülkeleri dışında yaşıyor 1

Mutlak rakamlardaki durum biraz farklı görünüyor. Gürcistan’dan göç etmek için ayrılan vatandaş sayısı -617 bin, Ermenistan’dan  -769 bin, Azerbaycan’dan – 1.3 milyon, ülkesini terk eden Rus vatandaşlarının sayısı ise 2016 yılı itibariyle yaklaşık 11 milyon kişidir 2 .

Genel olarak, Kafkasya ve komşu Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgeleri için işsizlik 3 göçün temel nedenidir.

“Orada geleceğim yok”

2012’de Amerika Birleşik Devletleri’nde okumak üzere Ermenistan’dan ayrılan Victoria Alexanyan, “İlk olarak 15 yaşındayken değişim programıyla yurtdışına, Amerika’ya gittim… Sonra Ermenistan’a geri döndüğümde ne durumda olduğumuzu anladım. Ermenistan’da bir kız, bir kadın, gelecekteki bir anne olarak toplumumda kadına verilen rolü sevmedim.” diyor.

Aynı şekilde Azerbaycan’dan Almanya’ya giden Leia Huseynova da, “Azerbaycan’da genç olmak, geleceği olmayan bir insan olmaktır … Ülkede hakim olan sertliği görüyor, hissediyorsun…  Bazı değişiklikler yapılması gerekiyor ama artık bu  değişikliklerin olacağına inancım çok azaldı” diyor.

“Ayrılmanın temel nedeni sürekli korku hissi”

Kuzey Kafkasya’dan gelen göçmenler için, inançlara baskı veya siyasi zulüm genellikle göçe neden olan belirleyici faktör.

Çeçenya sakinleri arasında, siyasi sığınma veya mülteci statüsü 4 elde etmek için AB ülkelerine göç arttı. Örneğin, 2013 yılında, toplam 28.3 bin Rus vatandaşı, Polonya ve Almanya’dan mülteci statüsü istedi ve bunların % 90’ı Çeçenya’dan gelenlerdi. O yıl Rusya, vatandaşları Polonya ve Almanya’da sığınma talebinde bulunan ülkeler arasında lider oldular 5 .

Almanya’daki Çeçen sığınmacılar arasındaki en büyük grup, Rus siyasi rejiminden muzdarip insanlar ve Çeçenya’da Ramzan Kadirov yönetimindeki düzenden kaçanlar. Özellikle, Kuzey Kafkasya’da ve Suriye’de savaşan militanların aileleri zulme uğramaktadır.

İnsan hakları aktivisti Svetlana Gannushkina, AB ülkelerine Çeçenistan’dan gelen sığınmacılar için temel nedenin Çeçen toplumunun, Çeçenya’da belirlenen kurallarla yaşama isteksizliğinin neden olduğu korkudur.

“Avrupa ülkelerinde sığınma talebinde bulunan Rus vatandaşlarının çoğunluğunun, Çeçenistan sakinleri olduğu bilinen bir gerçek. İnsanların ülkelerini bırakma nedeni öncelikle sürekli yaşanan bir korku duygusudur. Korku, Sovyetler Birliği’nde 37’li yıllarda olduğu gibi.” diyor insan hakları savunucusu.

Tüberküloz ve onkolojik hastalıkları olan pek çok insanın yanı sıra, çocuklarına serebral palsi teşhisi konan ebeveynler de Avrupa’ya gitmek üzere Çeçenya’dan ayrılıyor. Bu insanlar yurt dışında daha nitelikli tıbbi yardım bulmayı umuyor.

“Devlet yönetimine bu sistem hakimken geri dönüş yok”

Sadece Çeçenistan sakinleri Rusya’dan göç ediyor değil. Mesela, Karaçay-Çerkes’in yerlisi olan Khamzat Çernomoreşenko’ya göre, o da Novy Urengoy’daki güvenlik güçlerinin baskısı nedeniyle  2013’e Türkiye’ye gitmek zorunda kalmış.

Çernomoreşenko, “Sürekli aramalar, tutuklamalar, gözaltına alınmalar oluyor. 2010’da bir imam öldürüldü. Aşırılık yanlısı suçlamalarıyla birkaç dava başlattılar. Ve nihayetinde Rusya’dan ayrılmaya karar verdim” dedi.

Çernomoreşenko, geri dönmek isteyip istemediği sorulduğunda şöyle cevaplıyor: “Her durumda Rusya benim vatanım. Bu ülke ve benim memleketim Karaçay-Çerkesya, Çerkessk beni aslında oraya çeker… Bu durum sistemin bir sonucu ve maalesef geri dönüşüm yok. ”

Kaynaklar:

  1. Mutlak göçmen sayısına ilişkin KNOMAD bilgileri ile ülkelerin nüfus büyüklüğüne ilişkin Dünya Bankası verilerine dayanılarak yapılan hesaplama.
  2. Göç ve Kalkınma Konusunda Global Bilgi Ortaklığı (KNOMAD).
  3. Uluslararası Göç Örgütü (MOM).
  4. Avrupa’ya gidip “iltica” statüsünü kazanma // Kafkazskiy Uzel, 04.01.2016.
  5. Yabancılar Dairesi Başkanı Rafal Rogala, “Bu, % 83’ünün Rus Çeçen vatandaşı olduğu tarihi bir kayıttır”: NewsBalt, 10.25.2013; Rusya Hergün: Neden Berlin’e 1000 Çeçen Sığınıyor?, EA Worldview, 01/12/2014.
  6. Avrupa’ya gidip “iltica” statüsünü kazanma // Kafkazskiy Uzel, 04.01.2016.

____________________________
Alıntı: Kavkazskiy Uzel, 18 Eylül 2017

813 total views, 1 views today

Yorum Yap