FATİH ALTAYLI’YI ŞİDDETLE KINIYORUZ!

Gazeteci Fatih Altaylı’nın, 4 Aralık 2018 tarihinde Kanal Türk televizyonunda ülkedeki farklı dil ve kültür gruplarını dışlayan bölücü ifadeler kullanmasını şiddetle kınıyoruz.

“…Ama bize 200 yıldır gelmeyen yok ki; Rus’u geldi, Çerkes’i geldi, Arnavut’u geldi, Çeçen’i geldi,… herkes geldi buraya. İşin acayip tarafı buraya gelenler sanki buranın şeyiymiş gibi, sonra da benim haklarım falan filan demeye başlıyor. Onu da ben anlamakta zorluk çekiyorum. Ne bileyim, işte bazı Çerkesler toplanıyorlar moplanıyorlar, Çerkeslerin hakları falan… Yürü git Çerkezistan’da iste haklarını….” diyen Altaylı’nın kendi mensup olduğu etnisiteyi ülkenin efendisi, diğerlerini sığıntı gibi gören tavrı, içinde kalınca bir ırkçı damar beslediğini gösteriyor.

Tepkiler karşısında yaptığı açıklamada “sözüm herkese değil, bölücülük yapanlara” demesi ise gerçeklerle ilgisi olmayan, durumu kurtarmak amacıyla sarıldığı bir yalandır. Çünkü, Çerkeslerin içinde “bu ülkeyi bölelim, Çerkezistan kuralım” diyen kimse yoktur, olmamıştır; yapılan sadece bütün medeni ülkelerde olan demokratik hakların talep edilmesidir.

Bu hakların talep edilmesi ve kullanılmasına tahammülü olmayanlara ise net bir şekilde “ırkçı faşist” denir.

Fatih Altaylı’yı yaptığı bu densiz çıkış nedeniyle şiddetle kınıyor, aynı televizyon kanalı aracılığıyla Çerkes halkından açıkça özür dilemeye çağırıyoruz.

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU

1,709 total views, 1 views today

1 Comment

  1. Serpil Elmas dedi ki:

    😡😡😡😡😡

Yorum Yap