Lübnan Çerkes Derneği Üyesi İş İnsanları Türkiye’de…

Lübnan Çerkes Derneği mensubu iş insanları, soydaşları ile kültürel ve ticari işbirliği oluşturmak üzere Türkiye’de görüşmelerde bulundu.

Geçtiğimiz aylarda Çerkes Dernekleri Federasyonu ile kontakt kuran Lübnan Çerkes Derneği, cemiyet üyesi Çerkeslerle birlikte mini bir İstanbul turu düzenledi. Pazar sabahı İstanbul’a inen soydaşların, Türkiye Çerkesleri ile ticari ilişkiler kurmak istediklerini belirtmeleri üzerine bir grup Türkiyeli Çerkes işadamı ile görüşme ortamı oluşturuldu. Avcılar Double Tree By Hilton Hotel’de gerçekleştirilen toplantı oldukça verimli geçti.

Toplantıya Türkiyeli işadamları Ahmet Kış, Abdullah Teber, Nusret Baş, Mehmet Soyupak, Azmi Cankılıç, Vahip Küçükyedek, Mehmet Yıldız, Argun Karaçay, Servet Akgün, Sadi Karakaya, Cenk Bora, Mutlu Arslan ile Çerkes Fed Genel Sekreteri Yılmaz Dönmez ve Apra Yayıncılık’tan Erol Karayel katıldı.

Lübnan’dan gelen onüç iş insanı ile birlikte düzenlenen yuvarlak masa toplantısında, karşılıklı neler yapılabileceği konuşuldu.

Çerkes Fed Genel Başkanı Nusret Baş ve işadamı Abdullah Teber’in yaptığı hoş geldiniz diyen ve çerçeve çizen konuşmalar sonrasında Türkiyeli katılımcılar tek tek söz alarak iş faaliyetleri konusunda misafirleri bilgilendirdiler.

Daha sonra Lübnan heyeti thamadesi ve Lübnan Çerkes Derneği Başkanı Riyad Abdulrezzak (Mirzabek/Şapsığ) Türkiye’deki soydaşları ile bir araya gelmekten mutlu olduklarını belirterek, bunun iki tarafa da katkı sağlayacak bir “iş”e çevrilmesinin mutluluklarını perçinleyeceğini söyledi. Lübnan Çerkeslerinin uluslararası ticarete yatkınlığını belirten ve ülkedeki nüfusun üçte birinin Lübnan dışında iş ilişkileri bulunduğunu ifade eden Riyad Abdulrezzak, Çerkes işadamları olarak ticaret seçeneklerini Türkiye’deki soydaşları ile değerlendirmek istediklerini söyledi. Abdulrezzak kendilerine bu ortamı hazırlayan Çerkes Dernekleri Federasyonu’na teşekkür ederek Federasyon Başkanı Nusret Baş’a da bir şükran plaketi takdim etti.

Daha sonra söz alan Lübnanlı Çerkes iş insanları kendi iştigal alanları hakkında Türkiyeli Çerkeslere  bilgi verdiler.

Toplantı sonunda ilişkilerin koordinasyonunu sağlamak ve geliştirilmesi için çalışmalarda bulunmak üzere iki taraftan da isimlerin yer aldığı bir komisyon oluşturuldu.

Akşam yemeğinde bir kez daha bir araya gelen heyetler, sohbet ortamında tanışıklıklarını pekiştirdi. Yemek sonrası çekilen toplu fotoğrafla program sona erdi.

 

2,790 total views, 1 views today

1 Comment

  1. Oğuz Kaplan dedi ki:

    Lübnan da enerji üzerine(Elk.santrali) birkaç girişimimiz oldu politik nedenler ile iptal oldu,eğer hemşehrilerimizden bu konu ile ilgilenen varsa tanışmak konuşmak isterim.
    Saygılar
    Oğuz Kaplan

Yorum Yap