Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu 6 Mayıs’ta Müthiş Bir Gösteriye Hazırlanıyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu yılın büyük organizasyonunda nefes kesen gösterileri ile Samsunlularla buluşuyor.

2001 yılında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın talimatıyla kurulmuş olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu; her yaş ve kategoriden 60’a yakın dansçı ile çalışmalarına devam etmektedir.
Birçok festival ve etkinliklere imza atmış gösterileri beğeniyle izlenmiş olan Kafkas Halk Dansları Topluluğu; Engin bir sanat anlayışıyla, Çerkeslerin zengin kültürünü günümüze unutulmaz danslarıyla sahneye koymaktadır.

Tarihi gecede, Kafkas Halk Dansları ve müziklerinden kesintiler sunacak olan topluluk; estetik çeviklik ve zarafeti dansları ile bütünleştiriyor.

Kafkas halklarının özgün kültürünün bir parçası olan bu gelenekte dans ve müziklerini yaşatıp folklorik değerlerini koruyarak gelecek kuşaklara aktarmayı amaç edinen topluluk; bu güne kadar ulusal anlamda birçok festival ve etkinliklerde sahne aldı.

Gecede birbirinden güzel şarkılar söyleyecek olan solistler de dansçılara eşlik edecekler.
Kurulduğu günden bu yana festival ve etkinliklerde ilgiyle izlenen ve beğenilen topluluk performanslarında yaşamı ritmi ve danslarıyla anlatıyor.

Bu başarının arkasındaki kahramanlar olarak; 22 Yıllık tecrübesini, performansını onlara harcayan, onları hazırlayan, yetiştiren aynı zamanda gerekse kendide dans ederek sahneleyen topluluğun Sanat Yönetmeni, Öğretim Görevlisi ve Teknik Direktörü Fatih Baştuğ ve Kafkas Halk Dansları Topluluğunun Müzik direktörü Ömer Ünsal’ı görüyor “ Marifet iltifata tabidir” diye alkışlıyoruz.

2018 yılının ilk sahnesini Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde gerçekleştirecek olan topluluk, ELBRUS’ UN (OŞHAMAFE) SESİ eserini Türkiye turnesine de taşıyacak olmanın gururunu sizlerle paylaşıyor.

Sanat Yönetmeni Fatih Baştuğ’un hazırladığı bu eser; 154 yıllık trajediyi Kafkasya’dan dünyaya dağılan bir halkın acılarını, sevinçlerini Çerkeslerin kendilerine yeni ve iyi bir gelecek kurma mücadelelerini şarkılarla ve danslarla anlatıyor.

 

BÜYÜK GÖSTERİ:
Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuarı
Kafkas Halk dansları Topluluğu
6 Mayıs 2018 Pazar
Saat 19.00
Atakum Sanat Merkezi

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

987 total views, 1 views today

Yorum Yap