Gayret ve Çabalarımız Sonuç Verdi. SURİYELİ ÇERKES KARDEŞLERİMİZ T.C. VATANDAŞI OLUYOR!

Çerkes Dernekleri Federasyonu henüz kuruluş çalışmaları devam ederken, 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşında iki ateş arasında kalan soydaşlarımıza yardım çalışmalarına odaklanmış ve bu çalışmalarını o günden bugüne halen devam ettirmektedir. İç savaşın patlak verdiği ilk yıllarda, bir taraftan karayolu ile Türkiye’ye gelen mülteci kardeşlerimiz organize edilip Çerkeslerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelere ve kamplara yerleştirilirken, diğer taraftan dört uçak kaldırılarak  toplam 2000 civarında Çerkes kardeşimiz savaşın içinden çıkartılmış ve Türkiye’de daha güvende yaşayabilecekleri bölgelere yerleştirilmiştir.

Suriye’li Çerkes soydaşlarımızın Türkiye’de ikamet etmeye başladıkları günden bugüne kadar Çerkes Dernekleri Federasyonu tüm imkân ve kabiliyetlerini zorlayarak, savaş mağduru kardeşlerimizin her türlü sorunları ile yakından ilgilenmiş ve bu sorunların çözümü konusunda resmi makamlarla yakın temas kurarak etkin bir çalışma sürdürmüştür.

Son aylarda Suriyeli Çerkes kardeşlerimizin, kendilerine T.C. vatandaşlığı hakkının tanınması için Federasyonumuzdan yardım talep eden müracaatlarının yoğunlaşması üzerine, kurumumuzca bir çalışma planı hazırlanmış ve hayata geçirilmiştir. T.C. Vatandaşlığı hakkının kendilerine tanınması için Federasyonumuza müracaatta bulunan 2063 Çerkes kardeşimizin Kasım 2017 ayı içerisinde kimlik bilgileri toplanarak listelenmiştir.

Daha sonra Genel Başkanımız Sayın Nusret Baş önderliğinde bir heyetle ilgili resmi makamlarla temasa geçilerek sorun ilgili devlet ricaline iletilmiştir. Bu konudaki talebimize resmi makamlarca pozitif yaklaşılmış, Ocak 2018 tarihinden itibaren konunun neticelendirilmesi çalışmalarına başlanmıştır.

Sonuç olarak, Federasyonumuz tarafından resmi makamlara kimlik bilgileri verilen 2063 soydaşımızın % 95’ine tahkikatlarının tamamlamasını müteakip Şubat 2018 itibariyle T.C. vatanlığı hakkı verilmeye başlanmıştır.

Bu güzel gelişme Türkiye’de mülteci konumundaki Suriyeli soydaşlarımızı ve tüm Çerkes halkını büyük bir sevince boğmuştur. Hep birlikte bu sevinci yaşamamıza vesile olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, İçişleri Bakanımıza ve Göç İdaresi Genel Müdürümüze candan teşekkür ediyor, yeni Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan Suriyeli Çerkes kardeşlerimize de vatandaşlıklarının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

7,268 total views, 1 views today

3 Comments

  1. Ahmet dedi ki:

    Bir arkadaşım var cerkes suriyeli. Lütfen iletisime geçebileceğim bir numara yada adres verirmisiniz

  2. Indreysezgin@gmail.com sezgin dedi ki:

    Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Allah razı olsun

Yorum Yap