Çerkes STK’larıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Yapılacak Olan Program İçin Dördüncü Toplantı Yapıldı.

Çerkes Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde icra edilecek “Çerkesler” eksenli program için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 4. kez toplandı. Toplantı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başkanlığında, AKP Manisa Milletvekili Murat Baybatur ve AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis’in nezaretinde gerçekleştirildi. Ayrıca toplantıya koordinatör milletvekilleri tarafından davet edildiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’da oturuma iştirak etti.

Toplantıda, Çerkes Dernekleri Federasyonu adına Genel Başkan Nusret Baş, Yönetim Kurulu Üyeleri Vahip Küçükyedek, Yılmaz Dönmez, Yusuf Taş ve Erol Karayel ile Külliye’deki toplantının teknik organizasyonunu gerçekleştirecek olan Arter AŞ yetkilileri, Kaffed, Bir-Kaf-Fed, Abhaz Fed, Dostluk Kulübü, Kafiad, Konya Çerkes Derneği, Kayseri Kafkas Derneği, Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği yönetim kurulu üyelerinden oluşan kalabalık bir grup katıldı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının 1 saatlik kısmına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Milletimiz ve Çerkesler açısından çok önemli olan bu toplantının mükemmel bir şekilde yapılmasını çok önemsediklerini belirterek bu fırsatı çok iyi değerlendirmek gerektiğini, ihtilaflı konularda bir uzlaşma sağlanmasını çok arzu ettiklerini ve farklı düşünen kurum ve şahısların birazcık “nefislerine basmaları gerektiğini” ifade etti.

Daha sonra Arter AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Olçok ve ekibi eskiz olarak hazırladıkları program taslağını ve Çerkeslere yönelik hazırlayacakları belgeseli barko-vizyon üzerinde sunarak açıklamalarda bulundu. Devamında salondaki hazirun önerilen program başlıkları üzerine değerlendirmelerde bulundu. Arter AŞ yetkilileri, söz konusu belgeselin henüz taslak aşamasında olduğunu, eksiklikler olabileceğini ancak katılımcıların önerileriyle olgunlaştırılacağını ifade etti. Koordinatör milletvekilleri de gelen farklı değerlendirmeleri üzerinde çalışılmak üzere not ettiler.

Arter AŞ tarafından hazırlanan program içeriği şu şekilde oldu.

 • Program öncesi fuaye alanında bir sergi açılması.
 • Çerkesler Belgeselinin izlenmesi.
 • 10 Dakikalık Çerkes Halk Dansları gösterisi.
 • Çerkesleri temsilen bir konuşma yapılması.
 • Cumhurbaşkanının konuşması.
 • Hediyelerin takdim edilmesi.
 • Toplu fotoğraf çekilmesi.

Açıklanan program ve programın adı konusunda STK yetkilileri tarafından çeşitli görüş ve öneriler belirtildi. Kaffed heyeti sürgün ve soykırımdan bahsedilecek bir toplantıda eğlence içerikli ögelerin olmaması gerektiğini belirterek Çerkes Halk Dansları Gösterisinin iptal edilmesini teklif etti. Ancak bu öneri diğer STK Temsilcileri tarafından kabul görmedi ve sonuç olarak gösterinin yapılması kararı alındı.

Düzenlenecek olan programda Çerkesler adına kimin konuşacağı konusu tartışıldı. Kurumlar bu konudaki önerilerini belirttiler. Koordinatör Milletvekilleri önerilen isimlerin Cumhurbaşkanına iletileceğini ve onun direktifleri doğrultusunda hareket etmenin uygun olacağını belirterek başka gündem maddelerine geçtiler.

Cumhurbaşkanına hediye verilmesi konusu STK liderlerinin kendi kurumları adına bir hediye takdim etmeleri şeklinde karara bağlandı.

Ayrıca toplantıda davetlilerin kim olacağı, davetlerin ne şekilde yapılacağı konusu görüşüldü. Öncelikli olarak Çerkes kökenli kanaat önderi, sanatçı, tarihçi, araştırmacı-yazar, bilim adamı, sporcu, siyasetçi gibi kamuoyuna mal olmuş şahısların listesinin çıkartılmasının uygun olacağı ve bir sonraki toplantıya bu şahısların listelerinin getirilmesi ve bu listeler belirlendikten sonra diğer davet edileceklerin belirlenebileceği değerlendirildi.

Toplantı sonrasında programın içeriğine yönelik bundan sonraki çalışmaların daha dar bir kadro ile yürütülmesinin uygun olacağı kararlaştırıldı ve bu iş için Çerkes-Fed, Kaffed, Abhaz-Fed ve Birkaf-Fed temsilcilerinden oluşan 4 kişilik bir komisyon belirlendi. Çerkes-Fed adına söz konusu kurula Çerkes-Fed Genel Sekreteri Yılmaz Dönmez seçildi.

Bir sonraki toplantının en kısa zamanda yapılacağı belirtilerek oturum sona erdi.

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU

   

 

5,626 total views, 1 views today

2 Comments

 1. Salih dedi ki:

  Allah çalışmalarınıza yardımcı olsun,başarılar versin.

 2. Ayşe Piskin dedi ki:

  Tum cerkes stk larinin bir araya gelmesi son derece memnuniyet verici. Bu baslangicin daha guclu, geniş ve tum cerkesleri kapsayan bir semsiye altinda surdurulmesi dilegimle. Saygilar.
  Ayşe Piskin

Yorum Yap