TÜRKİYE, KAFKASYALI MUHACİRLERİ GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME GÖNDERİYOR

Rusya Federasyonu’na bağlı Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde   karşılaştıkları baskılar nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye’ye gelen Kafkasyalı muhacirlerin hukuksuz bir şekilde sınır dışı işlemlerine maruz bırakılıyor olması tepkilere sebep oluyor.

Ne ana vatanlarında, ne Türkiye’de herhangi bir suç işlemedikleri, yasa dışı yapılarla bağları bulunmadığı veya aşırı fikirlere sahip olmadıkları halde, sırf camiye gitmek veya sakal bırakmak gibi sudan nedenlerle FSB’nin baskı ve tehditlerine maruz kalan mütedeyyin insanlar en nihayetinde ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Dünyanın değişik ülkelerine giden, bir kısmı da aileleriyle birlikte Türkiye’ye gelerek burada korunmaya ve hayatlarını idame ettirmeye çalışan Kuzey Kafkasyalı muhacirler Rus yönetimi tarafından ne yazık ki burada da rahat bırakılmıyorlar.

Türkiye’nin hukuk düzenine uyan, üzerlerine düşen görevleri eksiksiz yerine getiren ve hayatlarını sürdürmekten başka bir amacı olmayan muhacirler, Rusya yönetimince keyfi şekilde düzenlenmiş arananlar listesine dahil edilerek iade edilmesi talebiyle Türkiye’ye bildiriliyorlar. Türkiye göç idaresi ise bu talebin hukuka ve temel insan haklarına uyup uymadığını dikkate almadan bildirilen isimleri keyfi şekilde gözaltına aldırıp, sonra da haklarında deport işlemi başlatıyor.

Ulusal ve uluslararası yasalarca güvence altına alınmış temel hak ve hürriyetler hiçe sayılarak Rusya’ya iade edilen bu insanlar Rus yönetiminin öldürmeye kadar varabilen zulmüne maruz kalıyorlar.

Bu uygulamanın son mağdurlarından birisi de altı nüfusa sahip Yuanov ailesi.

ZAURBEK YUANOV

RAMETA YUANOVA

AMİNA YUANOVA

 

 

 

 

 

 

 

Kafkasya bölgesindeki Kabartay-Balkar Cumhuriyeti’nden gelen ve yasal oturum izni ile 6 yıldır Türkiye’de bulunan Yuanov ailesi, en büyüğü 11 yaşında olan 4 çocukla birlikte Binkılıç ve Selimpaşa Göç İdareleri nezaretinde tutulmakta ve 1 ay içerisinde Rusya’ya sınır dışı edilmek üzere bekletilmektedir. Güvenlik güçlerince baba Zaurbek Yuanov ve eşi Rameta Yuanov hakkında yapılan tahkikatta herhangi bir olayla bağlantıları tespit edilememiş; evlerinde yapılan aramada da herhangi bir suç aletine yahut suçla ilişkilendirilebilecek bir unsura rastlanmamıştır. Buna rağmen İstanbul İl Göç İdaresi’nin bu aileyi Rusların tanımı doğrultusunda ‘‘yüksek tehlikeli’’ sınıfına almasıyla başlayan süreç, 7 yaşındaki Saida’yı ve ailesini nezarete hapsetmiş, her an sınır dışı olma tehlikesiyle yüz yüze bırakmıştır.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi sokağa çıkıp T.C. devletinin yanında saf tutacak kadar sağduyulu ve bu ülkeyi seven biri olan baba Zaurbek ayrıca üzerine düşen tüm maddi yükümlülükleri yerine getirmekte, isnad edilen “yüksek tehlikeli” sınıfta olmakla ilişkilendirilebilecek hiçbir olayla ilgisi bulunmamaktadır.

Benzer şekilde, yasal olarak Bursa’da ikamet eden İurii Sheudzhen isimli Adıgey Cumhuriyeti vatandaşı bir diğer Kafkasyalı muhacir de Edirne İl Göç İdaresi’nce nezaret altında tutulmaktadır. Judo eğitmenliği yapan Sheudzhen’in Türkiye 1.’liği derecesi ve çocuklarının da bu spor dalında çeşitli başarıları bulunmaktadır. İurii Sheudzhen, Türkiye’ye sağladığı uyum bir yana, çevresine de örnek olan bir sporcudur.

Yuanov ailesi ve Sheudzhen gibi, Türk devletine, kamu düzenine ve yasalarına saygılı, Türkiye halkına minnettar Kafkasyalı muhacirlerin Rusya’ya iade tehdidinin dayanaksız bir şekilde sık sık gündeme geliyor olması, olaylardan haberdar olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kuzey Kafkasya kökenli vatandaşlar arasında da infiale sebep oluyor.

Kafkasyalı muhacirlerin durumunu yakından takip edenlerden biri olan gazeteci-yazar Erol Karayel de Türkiye Cumhuriyeti’nin muhacirlere karşı olan bu olumsuz tavrını tenkid ederek, “Dünyanın dört bir tarafından gelen mültecilere sığınak olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kafkasyalı muhacirlere karşı takındığı bu tavır bizleri derinden yaralamakta olup kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Bazı devlet görevlilerinin bir takım keyfi uygulamalarla bu insanları ölümün kucağına ittiğini belirten Erol Karayel şunları söyledi:

EROL KARAYEL

“Zaurbek Yuanov ve ailesi bu keyfiliğin son örneğidir. Göç idaresindeki rutin işlemler esnasında yanlış gördüğü bir muameleye itiraz ettiği için öfkesini çektiği memur tarafından Rusya’nın bu hukuksuz talebi uygulamaya koyularak kendisi ve ailesi hakkında deport işlemleri başlatılmış, polis tarafından gözaltına alındıktan sonra haklarında düzenlenen evrakla göç idaresinin kamplarına kapatılmışlardır. Sorumsuz ve kindar bir memurun istediği anda karşısındakinin hayatını karartacak işlemleri başlatabiliyor olması Türkiye Cumhuriyeti adına düşündürücü bir durumdur. Bu insanlar yarın anavatanlarına iade edilirler de hayatlarına kast edilirse onlara bu hukuksuzluğu reva görenlerin vicdanları hiç sızlamayacak mı? Yarın Allah’a bunun hesabını vermek zorunda kalacaklarını hiç düşünmüyorlar mı?

Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine sesleniyorum; bizler Kafkasyalı soydaşlarımıza reva görülen bu hukuksuz muamelelerden son derece rahatsızız. Rusya, hukukun rafa kaldırıldığı bir polis devletidir. Oradan gelen iade taleplerinin tamamı dayanaksız ve keyfidir, kesinlikle dikkate alınmaması gerekir. Suçu sabit kılan bir mahkeme hükmü içermeyen hiçbir iade talebinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yerine getirilmemesi gerekir. Eğer getirirse Türkiye Cumhuriyeti de bu zulme ortak olmuş olur.”

1,493 total views, 3 views today

3 Comments

  1. Muammer Çalışkan dedi ki:

    Milyonlarca Suriyeliye sahip çıkılırken aynı coğrafyanın insanlarına hele ki böyle bir durumdayken sahip çalışmamasının vebali büyük olacaktır!

  2. basri yavuz dedi ki:

    benm ceddim bu toprakları vata bayragını bayrak bildi trkce bilmez iken şavaştı gazi şehit oldu hain suriyeliler gibi fransılarla bi olup bir gecede halep ten antepe maraşa fransız askerlerini sokmadı.antep ve maraş halkının yarısını bir gecede katledilmelerine sebep olmadık çerkesler.taki sütcü imam isyanı başlayana kadar maraş ta fransız ve ermeni bayraklarının dalgalanmasına sebep olan hain suriyeliler sebeptir bumu vefanın bedeli hain mi olmalıydık gösterin bana bir çerkez bu vatana bayraga ihanet etmiş çerkes.söyleneçek söz çok

  3. zamir dedi ki:

    Allah yardımcı olsun

Yorum Yap