SKANDAL! Krasnodar Bölge Mahkemesi Gvashe’ye Verilen Cezayı Onadı

Krasnodar Bölge Mahkemesi, Ruslan Gvashe’ye yerel mahkemece verilen cezaya onadı. Gvashe’nin avukatları karara itiraz edecek.

Gvashe’nin Avukatı Marina Dubrovin “Anayasa bize din özgürlüğü hakkını veriyor, mahkemede bu reddedildi” dedi.

Avukat Marina Dubrovin Krasnodar bölge mahkemesinin kararına itirazda bulunmayı planladıklarını söyledi.

GVASHE MAHKEMEYE KATILMAYI REDDETTİ

Krasnodar Bölge Mahkemesi’nde bugün yapılacak temyiz duruşmasına katılmak için Krasnodar’a gelen Şapsıg Konseyi eski başkanı Ruslan Gvashe ve taraftarları siloviklerin provokasyonlarından korkuyorlardı, ki korktukları başlarına geldi.

Güvenlik güçleri duruşmanın yapılacağı Krasnodar Bölge Mahkemesi binasını kuşatırken, bina girişinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Yan cadde üzerinde bir polis otobüsü bekletilirken özel birlikler de bina etrafında tertibat aldı.

Mahkemeye gelişlerinde pek çok güçlük çıkarıldığını söyleyen Ruslan Gvashe yolda arabalarının birkaç kez durdurulduğunu, kendisine destek olmak için mahkemeye gelmeye çalışan eylemcilerin çoğunluğunun da Krasnodar girişinde gözaltına alındığını belirtti.

Bütün bu olumsuz gelişmeleri değerlendiren Ruslan Gvashe, sağlık durumunu gerekçe göstererek duruşmaya katılmama kararı aldı.

Bu arada engelleri aşmayı başaran yaklaşık 20 Çerkes aktivist bölge mahkemesi binasında toplandı. Aktivistler arasında yer alan Ruslan Gvashe’nin kuzeni Aslan Gvashe,  kolluk kuvvetlerince sıkı denetimden geçirildikten sonra ancak içeriye girebildiklerini söyledi.

Nalçik’ten gelen heyette yer alan Zaur Zhemuhov da, “Sabah Krasnodar’a gelirken arabamız iki kez trafik polisi tarafından durduruldu ve minibüs sürücüsünün belgeleri iki saat incelendikten sonra eksiklik tespit ettiler ve daha ileri gidemeyeceğimizi söylediler. Bunun üzerine Pyatigorsk’dan gelen yeni bir araba ile yola devam ettik. Yollarda yine birkaç kez trafik ekipleri tarafından durdurulduk” dedi. Kabardey-Balkar heyeti saat 12.00’de geldikleri Krasnodar Kray ilçesi yakınlarında Kropotkin’de durduruldular.

Adigey’den gelen Çerkes eylemci Neguch Shamsudin ve arkadaşları da aynı şekilde Krasnodar girişinde gözaltına alındılar.

Ruslan Gvashe 21 Mayıs 2017’de tarihi ağaç altında dua ettiği için verilen cezayı protesto maksadıyla 11 Eylül’de açlık grevine başlamış bu arada da kararı temyize götürmüştü. 5 Ekim olarak belirlenen temyiz duruşması o gün görülmeyerek 16 Ekim’e ertelenmişti.

4,772 total views, 4 views today

1 Comment

 1. Saim dedi ki:

  Ruslan Gvaşe nın davasında izlenen yöntem ilkelliğin tezahür etmiş halidir. Burada iki şey ön plana çıkıyor.
  1 . Rusya mahkemeleri hiçbir hukuk kuralı tanımazlar , istedikleri kararı istedikleri kişilere uygulayabilirler.
  2 . Rusya , Rus olmayanlara Ruslan davasını kullanarak göz dağı verme gayreti içinde olmuştur. Bu baskı politikası ne kadar tutar kendiside kestirememektedir ki , muhtelif bölgelerden gelen destekçileri komik bahanelerle Krasnodardan uzak tutmaya çalışmıştır.
  Baskı politikası bir yere kadar . Bunu en iyi bilen ülkelerin başında Rusya geliyor olmalı .
  Dünyanın en otoriter yapısına sahip Rusya 1990 ların başında paramparça olmuş , kendiside duruma anlam verememiştir.
  Bu baskılar devam ettiği sürece ikinci parçalanma süreci de uzun olmayacaktır.

Yorum Yap