460. YIL SAÇMALIĞI NİHAYET TAMAMLANDI

Tarihi Rus işgalinin “gönüllü birleşme” olarak empoze edildiği “Kabardey-Balkar’ın Rusya’ya gönüllü katılımının 460. Yıldönümü” törenleri hafta sonunda icra edilen programlarla tamamlandı. Resmi olarak 1 Eylül tarihinde kutlanan sözde “katılım”, Beslan Trajedisiyle aynı güne geldiği için 8 Eylül tarihinde icra edildi.

Ancak 1 Eylül tarihinde Elbruz ve Baksan bölgelerinde meydana gelen ve 1 kişinin ölümüne sebep olan toprak kaymaları nedeni ile Kokov’un da yer alması öngörülen bazı programlar iptal edildi; nitekim ses sanatçılarının katılacağı gala konseri bunlardan biriydi.

Bu çerçevede 7 Eylül günü KBC Devlet Başkanlığı binasında Yuri Kokov’un katılımıyla Devlet Ödül Töreni yapılarak,  öğretmenler, doktorlar, kültür ve sanat ustaları, bilim adamları, maddi üretim alanındaki çalışanlardan 74 kişiye devlet ödülü verildi.

Yine 8 Eylül günü cumhuriyetin tüm bölgelerinden gelen 500’den fazla öğrenciye Anavatana bağlılık yemini ettirildi.

PUTİN ve MEDVEDEV’DEN KUTLAMA MESAJI

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Putin ve Başbakan Medvedev birer mesaj yayınlayarak Kabardey Balkar’ın Rusya’ya “gönüllü katılımının” 460.cı yıldönümünü kutladılar.

Vladimir Putin, KBC nin Rusya ile Birleşmesinin 460. Yıldönümü nedeniyle Kabardey-Balkarlıları tebrik etti. Putin mesajında Kabardey-Balkar sakinlerini tebrik ederek şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili arkadaşlar!

Kabardey-Balkar’ın Rusya ile birleşmesinin 460. yıldönümünde sizleri tebrik ediyorum. Bu olay, ülkemiz ulus inşası tarihinde önemli bir kilometre taşı ve bölge sakinlerinin kaderinde de bir dönüm noktasıdır. Cumhuriyet mensupları atalarının, zengin kültürel ve manevi mirasından gurur duymalı, gelecek nesiller için onu büyütmelidir. Kabardey-Balkar halkı, babaları ve dedelerinden, onların gelenek ve göreneklerinden onur duyabilirler. Onların enerjisi ve hedefleriyle kendilerinin ve yeryüzünün refahına katkıda bulunabilirler. Bugün sizler, Cumhuriyetin ekonomik potansiyelini güçlendirmek, toplumsal, ulaşım, turistik altyapısını iyileştirmek, istikrar ve halkın uyumunu sağlamak için ciddi görevlerle karşı karşıyasınız.

Kabardey-Balkar ve tüm Rusya için, size barış ve belirlenen hedeflere ulaşmada başarılar diliyorum!

Tebrikler!”

Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitriy Medvedev de cumhuriyetin Rusya’ya gönüllü katılımının 460. yıldönümünde

Kabardey Balkar sakinlerini tebrik ederek şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili arkadaşlar!

Kabardey-Balkar’ın Rusya devletine gönüllü olarak girmesinin 460. yıldönümü olan bu önemli tarihte sizlere tebriklerimi sunuyorum.

Bu tarihi olay, çok uluslu ülkemiz için büyük önem taşıyor. Kabardeylerin ardından Çerkesler, Adigeler, Balkarlar, Kuzey Kafkasya’nın diğer halkları gönüllü olarak birleşik güçlü Rus devletine girmiştir. Birlikte, birçok deneyim yaşadık, topraklarımızı birlikte savunduk, ekip biçtik, kentler ve köyler kurduk, yollar ve okullar inşa ettik.

Bugün Kabardey-Balkar Cumhuriyeti dinamik şekilde büyüyor, ekonomik potansiyeli güçleniyor ve insanların yaşamları gelişiyor. En güzel bölgelerden biri olan cumhuriuet manzarası, şifa veren hava ve şifalı mineralleri ile yaylaları, sanatoryumları ve dağcılık ve kayak merkezleri ile turistleri ve tatilcileri cezbetmektedir. Sizler tüm konuklara sıcak bir karşılama sunarak, samimi yardımseverlik ve samimiyet gösteriyorsunuz. Eminim bu özenli ve özverili yaklaşımınız, önemli sonuçlar elde etmeye devam etmenize yardımcı olacaktır. Ve yüzyıllarca süren barış ve dostluk geleneği, büyük ülkemizin tüm halkları için canlı bir örnek oluşturacaktır.

Kabardey-Balkar ve Rusya’nın bütünü için, işlerinize iyilik, sağlık, refah ve üstün başarılar dilerim.”

VALENTİNA MATVİENKO, OLEG BELAVENETS VE YURİ KOKOV NALÇİK’TE ” RUSYA İLE EBEDİYYEN” ANITINA ÇİÇEK BIRAKTI

9 Eylül Cumartesi günü Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko, Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi Rusya Devlet Başkanı’nın Tam Yetkili Temsilcisi Oleg Belavenets ve Kabardey-Balkar Başkanı Yuri Kokov Nalçik’te 400. Yıl Meydanı’nda bulunan işgalin simgesi “Rusya ile Ebediyyen” anıtına çiçek bıraktılar

Heyet daha sonra Çocuk Sanat Akademisi “Sun City” kültür merkezini ve alandaki endüstriyel ve tarımsal sergi ve fuarını da gezdiler.

RAUL HACİMBA DA 460: YIL TÖRENLERİNDEYDİ

Bu arada Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Raul Hacimba da, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Başkanı Yuri Kokov’un daveti üzerine cumhuriyetin Rusya ile birleşmesinin 460. yıldönümü kutlamalarına katıldı.

Kabardey Balkar Cumhuriyeti başkanı Yuri Kokov ve Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Cumartesi günü Nalçik’teki Abhaz gönüllüleri anıtını ziyaret ederek çiçek koydu.

1992-1993 Abhazya-Gürcistan savaşı Kabardey-Balkar tarihinin de bir parçası haline gelmiş durumda. Bu savaşta KBC’nden 59 kişi kardeş halkın bağımsızlığı için can vermişti. KBC’li Abhazya gazileri de silah arkadaşlarını anma ziyeretinde hazır bulundular.

5,337 total views, 1 views today

1 Comment

  1. F. D. Togru dedi ki:

    Peki, Türkiye, Suriye, Ürdün vb ülkelerde yașayan KEBERDEYlerin ataları, buralara binlerce ölü vererek neden geldiler acaba? Turistik amaçla mı?

Yorum Yap