‘Rusya’ya Gönüllü Katılım’ Soytarılığı Devam Ediyor…

8 Eylül günü gerçekleştirilecek “Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin Rusya’ya Gönüllü Katılışının 460. Yıldönümü” kutlamaları hazırlıkları sürüyor.  

Startı 27 Ağustos tarihinde Uluslararası Çerkes Birliği Başkanı Sohroko Hauti tarafından Nalçik Cumhuriyet Hipodromu’ndan verilen ve 500 km uzunluğunda bir parkuru kapsayan atlı yürüyüş de  8 Eylül günü yine Cumhuriyet Hipodromu’nda tamamlanacak. Sohroko Hauti yürüyüş başlarken yaptığı konuşmada “Halklarımız 460 yıldır bir aile gibi yaşadı ve Rusya’nın uğradığı tüm saldırılar omuz omuza birlikte göğüslenerek bugünlere gelindi” demişti.

Atlı Yürüyüş Kabardey-Balkar hükümeti tarafından finanse ediliyor. Terekli Kazak, Kabardey ve Balkar kökenli 7 sürücüden oluşan atlı grubu ünlü at yetiştiricisi İbrahim Yağanov organize ediyor.  Grup yürüyüşünü halen Baksan, Nartkala, Terek ve Lesken üzerinde sürdürüyor. Daha sonra Tashly-Tala’dan yaylaya çıkarak Khazni, Mekhtigen, Suuk, Dumala, Aktoprak, Sukak, Jyli-Su hattı, Daghil platosu, Tysyl Boğazı rotasını takip edecek ve 8 Eylül’de Nalçik Cumhuriyet Hipodromu’nda tamamlayacak.

Atlı yürüyüşün tamamlanacağı 8 Eylül gününde yapılacak 460. Yıl Kutlamalarında ise şu etkinlikler yer alıyor:

– 8 Eylül – Nalçik 400. Yıl Dönümü Meydanı, “Rusya ile sonsuza kadar” anıtına çiçek koyulacak

– 8 Eylül – Nalçik Abhazya Meydanı, Kabardey-Balkar’ın Rusya Devletine Gönüllü Katılımının 460. Yıldönümü Sergisi’nin açılışı.

– 8 Eylül – Nalçik Abhazya Meydanı, Folklor festivali

– 8 Eylül – Nalchik Cumhuriyet Hipodromu, Binicilik programı

– 8 Eylül – Nalçik, Yarışma programları

– 8 Eylül – Nalçik 400. Yıl Dönümü Meydanı, Kabardey Balkar Ulusal Kültür Merkezlerinin katılımıyla düzenlenecek Festival

– 8 Eylül – Saat:18.30, Spartak Stadyumu, Kabardey-Balkar’ın Rusya Devletine Gönüllü Bağlanışı’nın 460. yıldönümü için “Rusya ile Ebediyyen” isimli tiyatro gösterisi.

– 8 Eylül – Nalçik Kabardinskaya Sokak, Zafer Sineması Önündeki Meydan, Gençlik sanat festivali “Nalçik-Sevgili Şehrim”

4,318 total views, 1 views today

2 Comments

 1. F. D. Togru dedi ki:

  DÇB ‘nin kaç yıldır artık Çerkes halkını temsil etmediği açıktır. Çerkesleri gerçekten temsil eden örgütler biraraya gelerek yeni ve bağımsız bir çatı örgütünde bulușmalıdırlar.

 2. Saim dedi ki:

  Ne yaman çelişki !.. 1864 yılında soy kırım , sürgün derken Kaberdey boşaltılıyor. Kaberdey boşaltılalı 153 yıl oluyor. Şimdi Kaberdeyin Rusyaya ilhakının 460 ıncı yılı kutlanıyor ? ..
  1.5 asır önce kim kiminle savaştı . Kim kimin kafataslarını kazıklara geçirip kale burçlarına diktirdi ? Kim kimi sürgün etti ? Kim Karadenizde canpszarı yaşadı?
  Galiba ÇERKESLERİ katleden , düren , yok eden kavim ya Amazonlardı ? Ya da Aztekler ?
  Türkçede bunun adına maskaralık deniyor!
  Satılmışlığın bu boyutunda pes doğrusu.
  Tabii yazdıkların bu haber doğru ise geçerli.

Yorum Yap