Uzunyayla Uluslararası Çerkes Kültür Festivali ve Teşekkür Mesajı.

BAJ NUSRET BAJ

22-23 Temmuz 2017 tarihlerinde Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği (KBKD) koordinatörlüğünde çevre dernekler ve köy muhtarlarının ortaklaşa organize ettiği “Uluslararası Uzunyayla (Kaynar) Çerkes Kültür Festivaline” KBKD Başkanı Sayın İzhan Baykal’ın nazik daveti üzerine katıldım.

Öncelikli olarak binlerce yıllık köklü geçmişi olan kadim kültürümüzün mükemmel bir şekilde sergilendiği bu festivale katılmaktan ve Uzunyayla’lı Çerkes kardeşlerimizle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet ve onur duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Bu güzel festivalin organizatörleri konumunda olan KBKD Başkanı Sayın İzhan Baykal ve arkadaşları ile yapmış olduğum sohbette, tertip komitesinin hummalı bir ekip çalışması ile 4 ay önce hazırlıklara başladıklarını ve festival gününe kadar büyük bir emek ve gayret sarf ettiklerini öğrendim. Tüm toplumumuza örnek teşkil edecek bir birliktelik sonucu; devlet erkanının ve dünyanın her tarafından katılan 20.000 civarında Çerkesin bir araya geldiği, bütün ayrıntıların düşünülmüş, son yıllarda tüm Çerkes Kamuoyunun bugüne kadar düzenlediği en yüksek katılımlı ve hepimizin göğsünü kabartan çok başarılı bir festival ortaya çıkmış oldu.

Sivil toplum örgütlerimizin asgari şartlarda dahi olsa bir araya gelerek birlikte hareket etme konusunda yetersiz kaldıklarını bilen birisi olarak; 22-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında gönül birliği yapmış becerikli bir avuç insanın Kaynar’da düzenlemiş olduğu bu festival, her zaman özlemini duyduğumuz birliği ve beraberliği sağlamış, birlikte hareket edilmesi halinde halkımızın her türlü zorluğum üstesinden gelerek harika işler yapabileceğini göstermiştir.

Devletin desteği olmadan uluslararası boyutta bu kadar büyük bir organizasyonun icra edilmesi oldukça güç ve maliyetlidir. Bu festivali organize eden tertip komitesi de bu bilinçle hareket ederek ortaya mükemmel bir başarı hikâyesi koymuştur.

Biz Çerkesler bugün yaşadığımız her coğrafyada asimilasyon canavarının pençesinde yaşam mücadelesi veriyoruz. Çerkeslerin sorunu aynı zamanda Türkiyenin, hatta tüm dünyanın sorunudur. Yaşadığımız sorunların çözümünde vatandaşı olmaktan her zaman gurur duyduğumuz devletimizin de sorumluluğu vardır. Kaynar’da yazılan bu başarı hikâyesinde devlette bu sorumluluklarını yerine getirme azim ve karalılığında olduğunu göstererek birliğimizi, berberliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştirmiştir. Nitekim devletimizi temsilen festivale katılarak halkımıza hitaben konuşmalar yapan, Pınarbaşı Belediye Başkanı Sayın Dursun Ataş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Çelik, Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki Çerkes kültürünün yaşatılması ve Çerkes halkının sorunlarının çözümü konusunda devletimizin iyi niyetini ve samimiyetini çok net bir şekilde ifade etmişlerdir.  Kaberdey Balkar Cumhuriyeti Milletlerarası İlişkiler Bakanı Gurışen Anzur’da anavatanımızda yaşayan kardeşlerimiz adına bu sıcak ilgi ve destekten dolayı tüm haziruna şükranlarını sunmuştur.

Uzunyayla Çerkes Kültür Festivalinde, yurt içinden ve yurt dışından katılan sanatçılar, müzik grupları, folklör ekipleri, atlı okçuluk kulübü, defile grubu Çekes kültürünün doyumsuz lezzetini sunmuş, tüm katılımcılar uyanmak istemedikleri bir rüyaya dalmıştır. Ayrıca festival boyunca da Çerkes Xabzesi bariz bir şekilde kendisini göstermiştir. Katılımcıların kılık kıyafeti, çevre temizliği konusundaki duyarlılığı, ağır başlılığı, ölçülü ve saygılı tavırları, asalet ve nezaketleri akıllarda kalan güzellikler arasında yerini almıştır. Kaynar Çerkes Kültür Festivalinde yaşadıklarım ve gördüklerim; halkımız adına içimdeki umutları bir kez daha yeşertmiş, geleceğimiz konusundaki endişelerimin yersiz olduğunu göstermiştir. Benim orada gördüğüm resmin adı “Birlikteysek Güçlüyüz, Güçlüysek Varız.”

Uzunyayla Çerkes Kültür Festivalinde yaşadığım mutluluğu sadece kendi içimde yaşamanın doğru olmadığını düşünerek sizlerle paylaşmak ve camiamızda el birliği yapıldığında ne kadar güzel işlerin yapılabileceğinin göstergesi olan bu organizasyon ile ilgili izlenimlerimi sizlerle paylaşmayı hem bir görev, hem de bir borç bildiğim için bu satırları kaleme aldım.

Bu vesile ile;

Festivale katılan tüm devlet erkanına, özellikle festival boyunca yakın ilgi ve alakasını bizden esirgemeyen AKP Kayseri Millet Vekili Sayın H.Nergis Atçı’ya,

Yurt içinden ve yurt dışından katılan tüm sanatçılarımıza,

Festival alanında bulunan tüm Çerkeslere ve Çerkes Dostlarına,

Geleneksel yemeklerimizi bizlere ikram eden, misafirlerinin rahatı ve huzuru için çırpınan Kaynar Halkına,

Ve

Bu muhteşem festivali tertip eden Başta KBKD Başkanı Sayın İzhan Baykal öncülüğündeki tertip komitesine Çerkes kültürünün yaşatılması ve tanıtılması adına sarf ettikleri emek ve gayretlerinden dolayı şahsım ve yöneticisi olduğum Çerkes Dernekleri Federasyonu adına en kalbi teşekkürlerimi sunar ve başarılarının daim olmasını dilerim. Bu emektar kardeşlerimize her zaman gönlümüzün de, kapımızın da açık olduğunu ifade etmek isterim.

En derin sevgi ve saygılarımla.

Nusret BAŞ
Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı.

     

 8,900 total views,  1 views today

2 Comments

 1. H. yaşar Nogay dedi ki:

  Sn. Nusret Baş, Uzunyayla Uluslar Arası Kültür Festivali izlenimlerini yazarken, etkinliğe gölge düşüren olumsuz davranışlara değinmeyip, gösterdiği nezaket için teşekkür ederim.

 2. Z. K dedi ki:

  Wupso di thamade.
  Sizler gibi halkına şefkat ve sevgiyle yaklaşan thamadelerimizi alkışlıyoruz.
  Dualarımız halkımız ve tüm insanlık için
  Tham fiğapsouw

Yorum Yap