Çerkes Kızından Tarifler kitabı çıktı!

1997-2013 yılları arasında İstanbul Rahmanlar’da annesiyle birlikte işlettiği Çerkez Kızı lokantasının sahibi Sine Boran Art’ın lezzetli tariflere yer verdiği Çerkes Kızından Tarifler kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle sunuluyor.

Geleneksel yöntemlere bağlı kalınarak yapılan yiyeceklerin halen varlığını sürdürdüğü önemli mutfaklardan biri olan Çerkes mutfağında hiçbir gıdanın ziyan edilmemesi ilkesiyle ilginç yemek tarifleri ortaya çıkıyor. Ölçülü tüketime dayanan bu mutfakta, kendine has pişirme tekniklerinin yanı sıra yiyeceklerin bol olduğu zamanlarda kışın tüketmek üzere kurutma, tuzlama, tütsüleme, konserve ve soğutma gibi saklama yöntemleri de kullanılıyor.

Kafkasların zengin kültürü ve özgünlüğünü taşıyan Çerkes mutfağının ideal tarifleri Çerkes Kızından Tarifler kitabında bir araya getiriliyor. Kitapta büyük bir kısmı aile büyüklerinden, Kafkasya’daki dostlardan derlenen denenmiş tarifler için eski araçlar, bulunması zor malzemeler yerine alternatifler de öneriliyor.

İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle yayımlanan yemek kitabında çorbalar, et ve sebze yemekleri, hamur işleri, ekmekler, soslar, pastalar, içecekler ve tatlılara uzanan geniş bir yelpazedeki tariflere yer veriliyor. Çerkes Kızından Tarifler kitabında her ruh haline uygun, her damak zevkine hitap eden tatların yanı sıra lezzetli yemek yapmanın sırları da okurlara aktarılıyor.

3,351 total views, 1 views today

Yorum Yap