…Ve “Abazaların Politik Tarihi” Kitaplaştırıldı

Araştırmacı-Yazar Selçuk Sımsım’ın kaleme aldığı “Abazaların Politik Tarihi” isimli kitap, düzenlenen geniş katılımlı bir programla okurlara tanıtıldı.

User comments

Selçuk Sımsım kitaplarını imzaladı

Aslen eğitimci olan araştırmacı yazar Selçuk Sımsım’ın yıllar süren yoğun bir çalışma ile ortaya çıkardığı “19 ve 20. yy Abazaların Politik Tarihi” isimli kitap Sakarya’nın Akbalık köyünde düzenlenen geniş katılımlı bir programla okuyuculara tanıtıldı. Apsuvara gençlik örgütlenmesi mensuplarınca organize edilen programda videolar eşliğinde anılan dönem Abhaz tarihinden kesitler sunuldu.

Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Abhaz Dernekleri Federasyonu temsilcilerinin katılarak birer de konuşma yaptıkları programda Sakarya ve çevre illerden gelen 500’ü aşkın Abaza kökenli kitap dostu hazır bulundu.

Davet edildiği sahneden katılımcılara hitap ederek kendilerine hoş geldiniz diyen ve böyle bir günde kendisini yalnız bırakmadıkları için teşekkür eden Selçuk Sımsım, “Abhazların Politik Tarihi”nin yazılma sürecini anlattı. Kendisini böyle bir kitabı yazmaya sevk eden birinci amilin ihtiyaç duyduğunda derli toplu bir kaynak bulamamak olduğunu söyleyen Sımsım, bu boşluğu bir nebze olsun doldurabilme gayretiyle böyle bir yola girdiğini söyledi. Selçuk Sı

msım, yeni çıkan “Abhazların Politik Tarihi” kitabının, Kafkasya-Rus savaşları döneminden başlayıp yakın tarihe damgasını vuran 1992-1993 Abhazya-Gürcistan savaşının sonuna kadar olan dönemdeki olayları teferruatlarıyla ele aldığını söyledi.ön kapak
Bu kitabın ardından halen çalışmaları sürmekte olan beş kitabının daha çıkacağını söyleyen Sımsım, ikinci kitabın 1992-1993 Harbini, üçüncü kitabın Abhaz kültürü ve yaşam biçimini, dördüncü kitabın antik çağlardan başlayıp 19. yüzyıla kadar olan dönemi, beşinci kitabın Kafkasya’dan Osmanlı coğrafyasına gelip yerleşen Abazaların ilk

kurdukları köyler ve demografik yapıları, altıncı kitabın ise Abazaların Anadolu topraklarındaki serüvenini konu alacağını söyledi.

Sımsım’ın konuşmasını tamamlamasından sonra kitabın hazırlanma sürecine destek veren kişi ve kurumlar sahneye davet edilerek kendilerine teşekkür plaketi takdim edildi.

Gece boyunca okurlarıyla sohbet eden Sımsım’ın kitap imzalama taleplerini karşılamakta güçlük çektiği görüldü.

Akbalık-simsim

1,974 total views, 1 views today

Yorum Yap