Sohum Kale’nin İyileştirilmesi Çalışmaları Sürüyor

Abhazya’nın saohum kalesibaşkenti Sohum’un ismiyle özdeşleşen tarihi yapı Sohum Kale’nin iyileştirme çalışmaları devam ediyor.

Kafkas Knot’ta yer alan habere göre, konu hakkında açıklama yapan Abhazya Kültür Bakan Yardımcısı Batal Kobakhiya, Abhazya için önemli bir kültürel miras olan kalenin bakımının tamamlanmasından sonra arkeolojik kazıların tekrar başlayacağını söyledi.

Sürdürülen çalışma ile kalede arkeolojik kazı yapılan alanların etrafı çevrilerek koruma altına alınıyor; kale etrafını ve duvarlarını saran zararlı bitki ve çalılar temizleniyor, toprak yığınları elden geçirilerek zemin düzenlemesi yapılıyor.

Batal Kobahiya Apsnıpress’e yaptığı açıklamada eşsiz bir eser olan Sohum Kalesi’nin içler acısı bir halinin kendilerini üzdüğünü söyledi. Kalede yapılan düzenlemelerin önemli olduğunu ama kesinlikle yeterli olmadığını belirten Kobahiya çalışmalar tamamlandığında büyük ölçekli arkeolojik kazıların, konservasyon ve restorasyon çalışmalarını yürütmenin de mümkün hale geleceğini ifade etti.

Kent yönetiminden yapılan açıklamada da kaledeki bakım ve düzenlemelerin Temmuz 2016’daki Sohum gününe yetiştirileceği belirtiliyor.

1,847 total views, 1 views today

Yorum Yap